SIDS a prevence jeho vzniku

SIDS (z angl. Sudden Infant Death Syndrome) Syndrom náhlého úmrtní kojence je definován jako náhlá a vzhledem k předchozímu stavu neočekávaná smrt kojence mladšího jednoho roku, u které se ani při pitvě nepodaří nalézt příčinu.

Nejčastěji k výskytu náhlého úmrtí kojence dochází věku mezi 3. a 6. měsícem života. Riziko SIDS vzrůstá u dětí, které se narodily předčasně (nedonošené děti), s nízkou porodní váhou a s Apgar skóre pod 4 body. 

 

JAK MINIMALIZOVAT RIZIKO SIDS? 

DODRŽUJTE ZÁSADY BEZPEČNÉHO SPÁNKU KOJENCŮ OD PRVNÍHO DNE 

1. Dítě by mělo být ukládáno ke spánku v poloze na zádech, s hlavičkou obrácenou na bok. Nikdy neukládejte dítě ke spánku v pozici na boku nebo na bříšku.  

2. Dítě musí mít během spánku možnost volně pohybovat rukama a nohama. Pro jeho bezpečnost je důležité, aby mohlo svobodně měnit svou polohu.

3. Místnost, ve které dítě spí, by měla být pravidelně větrána a teplota by neměla překračovat 20 °C pro děti do 8 týdnů a 18 °C pro starší kojence. Vyhněte se přehřívání a podchlazování dítěte.

4. Vyvarujte se přehřívání dítěte a nepoužívejte klasické přikrývky, které mohou zakrýt obličej a hlavu dítěte (pravidelně kontrolujte, zda vašemu dítěti není příliš horko).  Známkami přehřátí jsou pocení a na dotek horký hrudník kojence.

5. Dítě by mělo spát na tvrdé matraci přizpůsobené velikosti postýlky.

6. Všechny polštáře, hračky, přebytečné pokrývky a ovčí kožešiny by měly být z dětské postýlky odstraněny. Prostěradla a přikrývky by se neměly vyskytovat volně. Do dětské postýlky nepatří ani plyšové hračky, dečky nebo jiné předměty, do kterých se může dítě zamotat.  

7. Vzdálenost mezi příčkami postýlky by neměla být větší než 8 cm – větší odstupy mohou způsobit zaklínění končetin nebo hlavičky dítěte.

8. Dejte životu vašeho dítěte pravidelný rytmus, snažte se současně uspokojovat všechny jeho potřeby. Klid a pravidelnost chrání dítě před stresem, který by mohl mít na dítě nepříznivé dopady. 

9. Pokud dítě usnulo s pláčem, věnujte jeho spánku zvýšenou pozornost.

Nikdy nenechávejte dítě vyplakat, metoda vyplakání prokazatelně zvyšuje u dítěte hladinu stresu. Noční buzení je zdravé, žádoucí a normální. Naopak tvrdý, hluboký spánek je rizikovým faktorem pro SIDS.

10. V místnosti, kde dítě spí, by neměla být domácí zvířata. 

11. V místnosti, kde dítě spí a tráví čas, nekuřte. 

12. Pravidelně podávejte dítěti tekutiny, zejména v létě, kdy tělo ztrácí tekutiny mnohem rychleji než obvykle. 

13. Pokud je to možné, dítě by mělo být kojeno. Mateřské mléko je pro zdravý vývoj dítěte nenahraditelné, ať už z hlediska nutričního, imunologického či psychologického. Kojení stimuluje dýchací centrum dítěte a pozitivně ovlivňuje jeho celkový vývoj. Výhradní kojení dodává dítěti nejvyšší možnou míru ochrany, zároveň se ukazuje, že i občasné kojení má při prevenci výskytu SIDS lepší efekt než umělá výživa.

14. Nekuřte, nepijte alkohol a neužívejte drogy během těhotenství. 

15. Léky proti kašli, a to i ty, které jsou k dispozici bez lékařského předpisu, by měly být dítěti podávány pouze po předchozí konzultaci s lékařem.

16. Docházejte se svým dítětem na pravidelné kontroly ke svému pediatrovi nebo rodinnému lékaři. 

Materiál vychází ze stanovisek a nejnovějších doporučení Americké pediatrické akademie (American Academy of Pediatrics).

 

Více o bezpečném spánku na : www.natulino.cz

Najdete nás i na MALL.CZ