Jaký je rozdíl mezi chemickou a fyzikální ochranou před slunečními paprsky?

DSC09348-3 Ruku na srdce, což je pro Vás při výběru opalovací péče nejdůležitější? Rozhodujete se podle ceny nebo složení?

Už s prvními slunečními paprsky se objevují i první akce na opalovací produkty. Na trhu je jich obrovské množství, oleje, másla, krémy, tyčinky, ... Není těžké si vybrat a pokud si nepotrpíte na luxusní kosmetiku, ceny jsou většinou více než jen přijatelné. Jedno však přijatelné být nemusí, a to je právě složení plné škodlivých chemických látek.

Vše, co potřebujete vědět pro správné rozhodnutí se dozvíte níže.

Věděli jste, že?

Chemické filtry pronikají do až do nitra pokožky a mohou způsobovat její stárnutí?

Existují laboratorní testy, které prokázaly existenci chemických filtrů v krvi? (odkaz na článek: https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/2807900-chemikalie-z-opalovacich-kremu-se-dostavaji-do-lidske-krve-ukazala-americka-vladni)

Chemické filtry poškozují mořský ekosystém a v některých zemích (Palau, Hawai, ..) je zakázán vstup na pláž s chemickými opalovacími přípravky?

Ročně skončí v moři až 14tis. tun opalovacích krémů? (vedecká štúdia z r. 2015)

 

 Jak to změnit?

Všímejte si složení opalovacích přípravků, mezi nejvíce škodlivé pro korálové útesy patří látka oxybenzon, octinoxát, methylparaben a i.

Opalovací krémy s neškodným fyzickým filtrem obsahují oxid zinečnatý (Zinc Oxide), oxid titaničitý (Titanium Dioxide) nebo kombinaci obou. Důležité je, aby nebyly v nano formě, pokud ano, je třeba, aby byly potřené hlinitanovým tristearátom nebo oxidem hlinitým. Pouze tak se zaručí, že nano částice neproniknou do pokožky ani nebudou škodit podmořskému životu.

Jak fyzické filtry fungují naleznete na obrázku níže.

u5ed8f7871eb84-a5-skladacka-woodenspoon-opalovacie2004-v02-2

Přírodní opalovací krémy najdete zde: https://www.mamaplace.cz/vyhledavani/?string=woodenspoon

 Na závěr: Opalovací přípravky s obsahem fyzických (minerálních filtrů) nakupujte pouze od certifikovaných výrobců. Nesnažte se vyrobit si krém na opalování doma, protože pro správné rozptýlení částic oxidu zinečnatého je potřebná speciální výrobní technika, jinak se mohou shlukovat a nebudou plnit funkci ochrany před Sluncem.

184987226_4189460477779527_8719965820752856221_n

 

 

 

Najdete nás i na MALL.CZ